Recenzia: Samsung Gear Fit

Segment fitness nármakov a chytrých hodiniek sa nám utešene rozrastá a postupne aj navzájom kombinuje. Veď pridať do hodiniek pár senzorov navyše, či naopak, do smartband náramku funkciu na zobrazenie času (ak má displej), nie je nič nezvládnuteľné.

Je preto logické, že sa tieto dve oblasti postupne viac či menej prepoja a pravdepodobne splynú v jedno. Jedným z prvých pokusov v tomto smere je určite minuloročná novinka Samsung Gear Fit. jedná sa o chytré hodinky so zameraním na fitness funkcie (aspoň to tvrdí výrobca a naznačuje už samotný názov). Ako sa však v dielni Samsungu táto predstava pretavila do praxe, to už je trochu iná pesnička.

Prečo recenzia prichádza až teraz? Nuž, hlavný dôvod je, že aj napriek ich (subjektívne) veľmi vydarenému vzhľadu som si ich zadovážil len teraz – akcia Telekomu kde k paušálu s mobilom je možné za 29 EUR získať aj tieto hodinky (bežne predávané po 150-200 EUR) bola veľkým lákadlom.

Pár dní tak už Samsung Gear Fit tvoria pekný doplnok na mojej ruke a rád sa podelím s nadšením ale aj sklamaniami, ktoré s nimi zažívam.

V prvom rade – je otázne na koľko tieto hodinky nazývať „Fit“, resp. snažiť sa ich zaradiť do segmentu fitness náramkov. V porovnaní s tými lacnejšími a hlavne staršími verziami smartbandov vychádzajú z toho boja dosť rozpačito – miestami dobre, miestami menej. V boji s dnešnými modelmi, resp. modelmi uvedenými v závere roka (ako napr. Fitbit Charge HR) už Samsung Gear Fit kruto prehráva.

Jednoznačne potešiteľné je, že hodinky obsahujú množstvo senzorov pohybu a vedia tak odsledovať prakticky to isté čo aj väčšina starších generácií smartbandov a navyše k tomu pridávajú aj integrovaný snímač pulzu priamo v nich (bez nutnosti používať hrudný pás), čo je jedna zo zlomových „features“ novších náramkov a smer, ktorým sa všetci výrobcovia viac či menej vydávajú.

Horšie však je, že všetky tieto senzory sú neskutočne limitované zlým softvérom (a prípadne batériou s malou kapacitou). Ak máte rovnaké senzory na pohyby tela, je totiž len záležitosť softvéru, nakoľko presne s nimi viete merať jednotlivé veličiny (kroky, pohyb pri spánku, atď) a je len otázka algoritmov samotných ako z toho rátate vzdialenosť, spálené kalórie atď.

Softvér z dielne samsungu – aplikácia S-Health, je určená len pre vybrané modely telefónov a výrobca sa tak snaží dosť nepekne limitovať používanie Gear Fit náramku len na jeho telefóny (a tablety). Čo je však u takého Applu bežná prax, je tu neskutočne limitujúca záležitosť. Síce je v dnešnej dobe možné podľa rôznych návodov toto obmedzenie niekedy obísť (a danú aplikáciu z jej .apk súboru nainštalovať aj na iných smartfónoch), no je to stále veľké a hlavne zbytočné brvno pod nohami.

Tam ale problémy s aplikáciou len začínajú. Jej rozhranie je síce celkom prívetivé a intuitívne, no samotné funkcie sú na tom horšie. Pokusy o silnú previazanosť hodiniek so smartfónom, ktoré badať pri notifikáciách a aplikáciách – o tom viac ďalej, sú v aplikácii S-health akosi ignorované. Celá aplikácia sa tvári skôr ako samostatná jednotka a z hodiniek si len ťahá dáta.

Máte na ruke hodinky s meračom pulzu? A je v aplikácii funkcia merania pulzu? Čo myslíte, čo sa stane keď ju chcete použiť? Správne … na hodinky sa aplikácia vyprdne a núti vás použiť merač pulzu na zadnej strane smartfónu. Logika dostala ranu.

Ok, toto prežijeme, ale čo také meranie „stresu“? Využíva tiež merač pulzu a vyhodnocuje jeho zmeny počas merania – moc rozkolísaný pulz by mal svedčiť o tom že je človek v strese. Hodinky vám budú aj v tomto prípade na nič a navyše, na nich samotných táto funkcia ani nie je (aj keď senzor na snímanie tepu majú tiež). Haló samsung? To ako vážne? Logika schytala ďalšiu pecku.

Chcete vedieť koľko ste za deň prešli krokov? Tak to po spárovaní hodiniek s aplikáciou najprv šup šup do nastavení, aby ste si overili, či nesledujete náhodou dáta z „krokomeru“ v mobile namiesto hodiniek. Také to, že ak pripojíte hodinky, mala by byť záležitosť automatiky mať tam toto vyriešené, na to sa nehráme. Logika práve na následky zranení umiera.

Poviete si ok, kašľať na aplikáciu, ak ma nútia používať hodinky poďme na to. 

Rozhranie je veľmi pekné, zahnutý displej na ruke je vyslovene paráda a pracovať s hodinkami Gear Fit je dosť pôžitok … kým nedôjde na samotnú „fit“ funkcionalitu. Chcete zmerať pulz? Ok, tak si sadnite na riť, zadržte dych, nerozprávajte, ťuknite na štart merania a čakajte. Úplne vážne. Lebo ak sa kúsok viac pohnete, pulz ste domerali a idete odznova.

To, čo zvládajú bežne fitness náramky bez problému, sa u Gear Fit akosi „nedá“.

Dosť otravná je samotná nutnosť meranie pulzu vôbec zapínať. Ak už raz v niečom tento senzor mám a mám ho nonstop na ruke, očakával by som aj nonstop meranie pulzu a pekný graf z neho. Obmedzenia pohybu aby vám ho hodinky vôbec zmerali sú ale už naozaj bonusom.

Podobne sledovanie spánku. Kým väčšina dnešných fitness náramkov zvláda úplne v pohode jeho automatickú detekciu, na Gear Fit si musíte každú noc túto funkciu pred spaním zapnúť (a ráno vypnúť). Vec, ktorú by vedel vyriešiť softvér a násobne tak zlepšiť využiteľnosť hodiniek, musí riešiť užívateľ sám.

Jediný pochopiteľný dôvod na tieto obštrukcie je, že kvôli veľkosti krásneho farebného displeja kapacita batérie nedovoľovala mať všetky tieto funkcie pozapínané na autodetekčný a nonstop režim.

Čím sa dostávame k pozitívnejšej stránke hodiniek – displeju a celkovému vzhľadu. V segmente smart hodiniek je riešenie so zahnutým displejom podobného formátu a typu skôr rarita. Jediným porovnateľným produktom je asi Microsoft Band, ktorý ale displej nemá zahnutý.

Možnosť voľby pozadia, a teda farebnosti, úvodnej obrazovky hodiniek a zobrazovaných informácií, či usporiadania položiek pri scrollovaní, robí z hodiniek veľmi pekne customizovateľný doplnok ku kadečomu. Zaklincované je to vymeniteľnými farebnými remienkami – módni maniaci si prídu na svoje.

Okrem nešťastných „fit“ funkcií, ponúka Gear Fit po prepojení so  smartfónom hlavne veľmi užitočné notifikácie. Na hodinkách tak môžete vidieť nie len kto vám volá, či píše, ale dokonca si prečitať aj samotnú sms, sledovať emaily (rovnako ako ich text), notifikácie zo sociálnych sietí, wunderlistu… vlastne v podstate všetkých aplikácií, ktoré to na samotnom smartfóne umožňujú. Silno užitočná a návyková vec.

V základnej výbave sú tu okrem notifikácií a vyššie spomínaných aplikácií pre „fitness“ (meranie pulzu, krokomer, spánok a cvičenie) ešte stopky, časovač (odratávanie času) a funkcia pre hľadanie mobilu (to keď si ho niekde zapatrošíte a neviete kde – jednoducho si ho cez hodinky prezvoníte).

Doinštalovať sa dajú aj ďalšie aplikácie – kalkulačka, písanie smsiek, diaľkové vytáčanie, nastavenie mobilu – pripojenie na wifi, dáta atď. Princíp tu je taký, že tieto aplikácie musia byť nainštalované v smartfóne a cez hodinky sa k nim ako keby len pristupuje.

To je svojim spôsobom aj vysvetlenie celkovej funkcionality samotných hodiniek – sú svojim spôsobom len predĺženou rukou k smartfónu samotnému a samé o sebe sú využiteľné len veľmi málo. Použiteľnosť samotných doplnkových aplikácií je rôzna, záleží od veľkosti vašich prstov a toho, koľko práce si s nimi dali ich autori.

Poslednou veľkou výhodou je vodeodolnosť (IP67), ktorú v danej cene dnes hľadáte ako v segmente fit náramkov ale aj smart hodiniek len ťažko, alebo jej musíte niečo obetovať (väčšinou absenciu vstavaných hearth-rate senzorov).

Záverečný verdikt po pár dňoch používania?

Ak hľadáte krásne a chytré hodinky, ktoré neurazia ani ako módny doplnok a bude sa s nimi super pracovať, Samsung Gear Fit je v jeho cenovej hladine veľmi príjemná voľba. Ak vás láka „fit“ v názve, na tieto hodinky sa vykašlite a siahnite radšej po takom Fitbit Charge HR, ktorý síce neponúkne vodeodolnosť, no má tie isté senzory (+altimeter) a vie z nich vyžmýkať hlavne vďaka softvéru ďaleko viac. Cena je porovnateľná, použitie pre fitness účely vzdialené na sto honov.

Samsung Gear Fit sú veľmi pekné hodinky, dobre využiteľné pre účely notifikácií, či komunikáciu so smartfónom, no kvôli softvérovej výbave mizerná voľba pre nadšencov fitness náramkov.

Z akcie telekomu za 29 EUR sa oplatia. Plnú sumu 150-200 EUR by som za ne ale určite nedal.

Samsung Galaxy Gear Fit SM-R3500 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>One thought on “Recenzia: Samsung Gear Fit

Pridaj komentár